פיתוח מנהיגות

מנגנונים המעכבים קליטת מידע באופן אמין

(מתוך "חושבים אחרת" – אילן אליאור 2000)

מידע שאנו קולטים מהסביבה עובר בדרך כלל שלושה שלבים בתהליך קליטתו שמתוכם נגזרת תגובתנו. התהליכים הם: סינון, עיבוד, ופרוש.
כל מידע מסונן בחלקו. אנו מתייחסים אך ורק למידע שנתפש כרלוונטי עבורנו, אם בצורה מודעת ואם בצורה שאינה מודעת. החלק שעבר את תחנת הסינון מעובד ונבחן תוך התאמתו למידע אחר שקיים במאגרי המידע שבמוחנו. לאחר העיבוד אנו מפרשים את המידע ומגיבים בהתאם.
תהליכים אלה מושפעים מגורמים קוגניטיביים (הכרתיים), גורמים תרבותיים, ומניסיון וחוויות אישיות. לאור זאת הדרך בה נגיב למידע שקלטנו תתבסס על תהליכי חשיבה שיושפעו משלושת גורמים אלה.
אתן דוגמא להמחשת כל אחד מתהליכי הקליטה
א. תהליך סינון (על רקע תרבותי): בעמוד הבא מופיע משפט במסגרת משולשת. הבט בכתוב למשך מספר שניות והסר ממנו את מבטך. מה קראת? באיזו מידה אתה בטוח שאכן זה מה שכתוב במסגרת?
עתה חזור אל המשפט וקרא אותו בתשומת לב.
חלק מהקוראים ודאי נכחו לדעת כי השמיטו את המילה "על" שהופיעה פעמיים במשפט. וכל אלה שהשמיטו אותה ודאי גם לא היו מודעים לתהליך ההשמטה. התהליך התבצע באופן אוטומטי ללא צריכת קשב מודעת. להשמטה היה בסיס הנשען על מוכרות המשפט הכתוב ומודעות לכללי התחביר.
התנסות זו מדגימה את הדרך בה מתבצע תהליך הסינון על מידע אליו אנו נחשפים. המנגנון התפיסתי בורר את המידע שמסווג כרלוונטי ומעביר מידע זה להמשך תהליך הקליטה. המידע שנתפס כלא רלוונטי מסונן, ובכך למעשה אנו חוסכים במשאבי קשב.
ב. תהליך עיבוד (על רקע קוגניטיבי): לפניך שלושה קווים בצד ימין וקו בצד שמאל. לאיזה אורך מבין שלושת הקווים שמימין מתאים אורכו של הקו השמאלי (התעלם מהקווים האלכסוניים):
סביר להניח כי לרוב הקוראים נראה כי הקו השמאלי שווה באורכו לאורך הקו הימני או השמאלי שבאגף הימני. אך למעשה אורכו שווה לאורכו של הקו האמצעי, מה שנראה לא הגיוני לחלוטין. לפניכם הקווים ללא התוספות האלכסוניות. היווכחו בעצמכם.
במקרה זה עיבוד הקווים אינו מתאפשר ללא תפיסתם כמכלול. קשה לנו לנתק באופן רצוני את השלם למרכיביו.
ג. תהליך הפירוש (על רקע תרבותי -שפתי) מה פירוש המילה נעלה? התשובה קשורה כמובן להקשר בו ניתנת המילה. לדוגמא במשפט "אישה נעלה נעלה נעלה נעלה את הדלת בפני בעלה"
נעלה (1) = מכובדת
נעלה (2) = הכניסה רגלה לתוך הנעל
נעלה (3) = הנעל שלה
נעלה (4) = סגרה באמצעות בריח
מילים, מושגים, מצבים, אירועים והתנהגויות עשויים להתפרש באופן שונה על-ידי אנשים שונים בהתאם להקשר בו הם מופיעים ובהתאם לרקע האישי והתרבותי של האדם המפרש.
הדוגמאות של מעבר החצייה וכד השמן ממחישות כיצד מידע זהה עשוי להיות מעובד ומפורש באופן שונה לאור שונות בניסיון העבר ומוכרות הגירוי אליו אנו נחשפים. הניסיון עשוי לתת עדיפות לצורות עיבוד ופירושים מסוימים ולעכב פירושים אחרים. חשיבה יצירתית היא היכולת לאפשר לדפוסים מבוססים מן העבר לפנות מקומם לדפוסים פחות מבוססים.
אמירות שונות כמו 'זה לא הגיוני', 'זה אווילי', 'אנו מבצעים כך במשך שנים ועד עתה לא התעוררו בעיות', הן אמירות המבוססות על ניסיון מצומצם שאינו מאפשר להגיון אלטרנטיבי לנסות את כוחו.
מנגנון הבקרה והשיפוט הנו פרי תהליך הסוציאליזציה אותו עברנו. אנחנו מתוגמלים חברתית על היותנו הגיוניים, על מתן תשובות "נכונות" ומהירות, ועל מתן פתרונות שעולים בקנה אחד עם מוסכמות חברתיות. בדרך-כלל איננו מתוגמלים על תהליך החשיבה עצמו.
בספר זה אציג לקורא אתגרי חשיבה שונים שההתמודדות עמם מצריכה הינתקות מדפוסי חשיבה מקובלים, דפוסים להם הורגלנו, ומוכנות לבחון את המציאות מזוויות חדשות. כאן אשים את הדגש על תהליך החשיבה, ואצניע מעט את התוצאה הסופית.
אני סבור שתהליך חשיבה אפקטיבי מורכב משני שלבים:
א. שלב של התבדרות, חיפוש ללא בקרות ומנגנוני שיפוט או הצמדות לדפוסי חשיבה מקובלים. זהו ניסיון לאתר את מירב הדרכים לפתור את הבעיה או האתגר החשיבתי הניצב בפנינו.
ב. שלב ההתכנסות, שבו עלינו להחליט על הפתרון המתאים לנו ביותר מתוך מגוון הפתרונות שהעלנו.
שני השלבים נחוצים בתהליך התמודדות עם בעיה, וויתור על אחד מהם עשוי לפגוע באיכות הפתרון המתקבל. קראתי לחשיבה המכילה את שני השלבים יציקורתיות - יצירתיות בחיפוש וביקורתיות בהחלטה
Skechers Shoes Go Walk Timberland Boat Boots Air Max 2016 Uomo Nike Kevin Durant cipők mbt swiss masai shoes Nike Zoom Hyperrev 2016 Nike Zoom Kobe 7 Обувь Nike Hyperchase Men's Basketball Shoes Black Sketcher Sneakers for Women Skechers Flex for Women Nike Air Odyssey Leather Jordan Melo M12 Air Force 1 Low Adidas ZX 750 Nike Air Huarache NM New Balance 373 Jordan Superfly 4 Kyrie 2 Men's Basketball Shoe Adidas Оригиналы Stan Smith Vulc Witte Adidas Schoenen

כל הזכויות שמורות ל - BeHave בע"מ