פיתוח מנהיגות

מאמרים בתחום היצירתיות והפרואקטיביות

מאמרים בתחום היצירתיות

ביטחון היתר והשלכותיו על החשיבה היצירתית
(מתוך "חושבים אחרת – האתגר בחשיבה היצירתית" – אילן אליאור 2000)
אנו נוטים להפגין בד"כ בטחון יתר בהנחותינו ובעמדות הנגזרות מהן. אנו עסוקים בהגנה עליהן יותר מאשר בבחינתן. בכך אנו מחזקים את תחושת שליטתנו במציאות, ובמקביל חוסמים לעיתים את הפוטנציאל לקדמה וההתפתחות.

הנחות יסוד – חסם בדרך ליצירתיות
(מתוך "חושבים אחרת – האתגר בחשיבה היצירתית" – אילן אליאור 2000)
אחד הגורמים המקשים על פתרון בעיות הוא הצורך לצמצם את כמות המידע לו אנו חשופים. צורך זה מוביל אותנו להניח הנחות מסוימות, "הגיוניות", שמנטרלות חלק מהמידע מליטול חלק בתהליך החשיבה על הפתרון. הנחות אלה נקראות הנחות יסוד.

השפעת דרך הצגת הנתונים על מאפייני הפתרון
(מתוך "חושבים אחרת – האתגר בחשיבה היצירתית" – אילן אליאור 2000)
הדרך בה מוצגים לנו נתונים עשויה להשפיע על תפישת בעיות ואופן ההתמודדות עמן. למרות שבמצבים מסוימים החלטתנו נראית שקולה ומבוססת על נתונים אובייקטיבים, לעיתים היא תוצאה של תפישתנו את הבעיה כפונקציה של הדרך בה הוצגו לנו נתוניה.

מנגנונים המעכבים קליטת מידע באופן אמין
(מתוך "חושבים אחרת – האתגר בחשיבה היצירתית" – אילן אליאור 2000)
מידע שאנו קולטים מהסביבה עובר בדרך כלל שלושה שלבים בתהליך קליטתו שמתוכם נגזרת תגובתנו. התהליכים הם: סינון, עיבוד, ופרוש .

בעיית מזיגת היין
(מתוך "חושבים אחרת" – אילן אליאור 2000)
שלוש כוסות יין עם דפנות בעלות עובי זניח הניצבות לבסיס, מכילות את כמויות היין הבאות: (הבעיה נלקחה מתוך ירחון "סטטוס" נובמבר 1994)
50 מ"ל בכוס שקיבולתה 80 מ"ל.
30 מ"ל בכוס שקיבולתה 50 מ"ל.
20 מ"ל בכוס שקיבולתה 30 מ"ל.
עליך להגיע ל - 60 מ"ל יין בכוס הגדולה במינימום מזיגות.

מאמרים בתחום המנהיגות הפרואקטיבית

כחומר ביד היוצר – מנהיגים מפתחים עובדים להם הם מצפים
מאת אילן אליאור
כיצד קורה שעובדים הכפופים למנהלים שונים מגיעים להישגים שונים? מדוע אצל האחד העובדים יהיו בעלי מוטיבציה ויגיעו להישגים גבוהים ואצל האחר מחויבות העובדים תהיה נמוכה והישגיהם לא מרשימים - בהתאם?

מנהיגות פרואקטיבית
מאת אילן אליאור
במאמר מוצגות שתי תפיסות הנוגעות למנהיגות. האחת היא המנהיגות המגיבה – מנהיגות ראקטיבית השמה דגש על תגובות נכונות בשיטת "כיבוי שריפות" למצבים מתפתחים. הגישה האלטרנטיבית היא המנהיגות הפרואקטיבית (Proactive Leadership), מנהיגות מכוונת עתיד, שהמנהל הפועל על-פיה מעצב את הסביבה ואינו מנוהל על ידה.

המנהיג כיוצר משמעות
מאת אבי אלטמן
תאור אירוע שבו סגן צעיר של יחידה הונגרית קטנה שלח כיתת סיור אל שממת הקרח שבהרי האלפים. השלג התחיל לרדת מיד, נמשך יומיים והכיתה לא חזרה. היה חשש שהאנשים נשלחו אל מותם. אבל ביום השלישי הכיתה חזרה. אחד מהם מצא מפה בכיסו. הם הקימו מחנה, חיכו עד שהסערה תחלוף ואז בעזרת המפה זיהו את מקומם. הסגן העיף מבט בוחן במפה וגילה לתדהמתו שזו לא הייתה מפה של האלפים אלא של הפירנאים...

סיפורים עם מסר של פרואקטיביות
מספר סיפורים שהמשותף לכולם הוא מסר של פרואקטיביות, יוזמה ולקיחת אחריות.
ASICS Tiger Shoes for Men Asics Gel Lyte 3 Nike Zoom Air Odyssey Adidas Stan Smith Vulc Hemp Adidas Pure Boost Sonic Knit Sandali MBT Panda Timberland 8 Inch Boots Nike Flex 15 Asics Gel Lyte 3 UA Stephen Curry 3 basketbalschoenen Air Huarache Sneaker Adidas Stan Smith New Balance 928 Adidas Samoa Zapatillas ZX adidas España adidas Springblade Solyce Shoes NZ official store Kyrie 2 Men's Basketball Shoe Adidas Pink NMD R1 Air Jordan 14 Air Max 90 Ultra Superfly

כל הזכויות שמורות ל - BeHave בע"מ